Fragment historii kurortu i parku zdrojowego

2015-06-24

W roku 1835 do Międzyzdrojów przybyli pierwsi kuracjusze. Datę tę uznaje się za początek kurortu w tej miejscowości. Założono kąpieliska, wytyczono nadmorską promenadę (obecnie ul. Bohaterów Warszawy). W 1884 powstało pierwsze molo. Dla obsługi kuracjuszy wybudowano liczne hotele, pensjonaty, restauracje.
W 1860 r. belgijski kupiec Lejune postawił dom zdrojowy (obecnie Międzynarodowy Dom Kultury) i założył park zdrojowy (obecnie park zdrojowy im. Fryderyka Chopina).

Dom usytuowany został na niewielkim wzniesieniu, powiązany kompozycyjnie i widokowo z parkiem rozciągającym się u jego podnóża. Park zdrojowy stanowi jeden z niewielu przykładów parków zakładanych na potrzeby nadmorskiego kurortu na terenie Pomorza Zachodniego.

Na pocz. XX w. park rozbudowano o część wschodnią, która zajmuje teren równinny. Posadzono drzewa wzdłuż szerokich alei a przy pozostałych ścieżkach parkowych tej części parku posadzono dęby, głogi oraz topole czarne odmiany włoskiej. Najstarsza - zachodnia część parku- zajmuje teren dawnych wzniesień wydmowych. Zasadnicza część parku rozciąga się u podnóża Międzynarodowego Domu Kultury. Z obszernego tarasu przed wejściem głównym roztacza się widok na centralną partię parku. We wgłębieniu terenu rozpościera się polana. Jej środek wypełnia obecnie kolista fontanna, stanowiąca węzeł promienistych ścieżek parkowych. Z najstarszych drzew pochodzących z pierwotnych nasadzeń należy wymienić: platany, dęby, graby, lipy, kasztanowce i klony. Obecnie park zdrojowy, na całym jego obszarze, podlega starannej pielęgnacji i licznym kwiatowym nasadzeniom.

Na lekkim wzniesieniu, na wschód od Międzynarodowego Domu Kultury, podjęto starania rewitalizacji tej części parku, która z uwagi na swój zabytkowy charakter oraz reprezentacyjne i często uczęszczane miejsce pasa nadmorskiej promenady pilnie tego wymagała. Efektem tej rewitalizacji jest nowe zagospodarowanie części parku, w tym nasadzenia zamienne w miejsce usuniętych chorych drzew zagrażających samoistnym zawaleniem się. Twórcy projektu zachowali zabytkowy charakter lokalizacji i wybudowali obiekt architektury w stylu lat dwudziestych XX w. Obiekt – kawiarnia parkowa wraz z tarasami i nową infrastrukturą techniczną to miejsce kulturalno - rozrywkowej i gastronomicznej działalności, miejsce profesjonalnych koncertów muzycznych w plenerze, miejsce spotkań i prezentacji sztuki, miejsce będące także znakomitą formą promocji miasta. Kawiarnia parkowa pod nową nazwą Baszta PIANO CAFE zapoczątkuje tę znakomitą dla Międzyzdrojów działalność.

Powrót do listy